Kniha návštěv

Datum: 08.08.2013

Vložil: Michal

Titulek: Noční koupání

Propásl jsem ono noční koupání a docela rád bych se ho zúčastnil, proto se ptám, zda je v plánu akci ještě letos opakovat?

S pozdravem, M*

Odpovědět

—————

Datum: 13.08.2013

Vložil: Žabák

Titulek: Re: Noční koupání

Večerní koupání byl test, který dopadl velmi dobře. Nahrály tomu 2 okolnosti - tropická velmi teplá noc a teplota vody 26 st. Letos se jich už asi nedočkáme, proto již další nepředpokládáme. Příští sezónu ho budeme dělat častěji.

Odpovědět

—————

Datum: 03.08.2013

Vložil: Ivan

Titulek: otevírací doba

Dobrý večer,
tak nevím, ale nejsem spokojen s Vaší otevírací dobou. Mít otevříno až od 10h se mi zdá dost pozdě, hlavně o rázdninách. Nechcete s tím něco udělat?

Odpovědět

—————

Datum: 13.08.2013

Vložil: Žabák

Titulek: Re: otevírací doba

Letos s tím nic dělat nebudeme.

Odpovědět

—————

Datum: 23.07.2013

Vložil: Václav

Titulek: Slečna v LP

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na jméno jedné mladé, krásné, blonďaté slečny insktruktorky, která pracuje v lanovém parku. Děkuji.

Odpovědět

—————

Datum: 07.06.2018

Vložil: AlbertLauct

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is central to the section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections from the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most varieties of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma towards the urinary tract or by infections from the rest in the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to determine what causes these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and will also also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef a week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to look at to make sure a healthy prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should select prostate examination at least once per year.

Odpovědět

—————

Datum: 04.06.2013

Vložil: Lucka

Titulek: pavouk

Přítelovi chci k narozeninám dát právě tohle ,,zalezení´ si na překážkách. Já na to ale vážně nemám žaludek, on je do toho blázen. Je možné, jít do areálu s ním, ale pouze ho sledovat? V některých lanových centrech bývají i lavičky, tady jsem si jich na fotkách nevšimla...
Ještě se chci zeptat, může jít do lanového centra právě jeden člověk? četla jsem něco o vzájemném jištění... děkuji za odpověď :)

Odpovědět

—————

Datum: 15.06.2013

Vložil: Pavouk

Titulek: Re: pavouk

Do Lanového centra může přijít i jednotlivec. Vzájemné jištění platí pro lezeckou stěnu. Máme zde i sezení pro 15 osob na terase srubu a plánujeme prodávat drobné občerstvení.

Odpovědět

—————

Datum: 16.06.2013

Vložil: Lucka

Titulek: Re: Re: pavouk

děkuji, ještě jeden dotaz, máte dárkové poukázky? :)

Odpovědět

—————

Datum: 17.06.2013

Vložil: Žabák

Titulek: Re: Re: Re: pavouk

Samozřejmě. Můžeme poskytnout permanentku na 10 návštěv nebo poukázku na výběr služeb v určité hodnotě. To je třeba objednat 1 den předem.

Odpovědět

—————